SREBRO

Srebro to jeden z najpopularniejszych metali szlachetnych mający szerokie spektrum zastosowań. To metal znany od tysięcy lat, będący nawet używany jako pieniądz, przynajmniej do czasów, gdy pojawiły się banknoty. O jego najważniejszych cechach, o występowaniu i wydobywaniu można szczegółowo poczytać np. na Wikipedii. Tutaj zajmijmy się trochę innym spojrzeniem na ten szlachetny kruszec. Chodzi oczywiście o jego wartość i wszystko co z tym jest związane. Dlatego tak ważna jest lub może być jego cena, zarówno teraz, jak i w dawniejszych czasach. Do wyznaczania aktualnej wartości tego szlachetnego metalu stosuje się kurs, który wyznacza się na giełdach w Londynie i w Nowym Jorku. Ta giełdowa wartość wyrażana najczęściej w dolarach amerykańskich lub w euro wyznaczana jest dla próby 999,99 czyli metalu w najczystszej postaci. Po co to wszystko? Ano po to aby można było handlować tym metalem w najróżniejszych zastosowaniach poczynając od biżuterii, poprzez zastosowania w przemyśle, na inwestycjach kończąc. Skup srebra, jak i jego sprzedaż bazuje właśnie na wyznaczonej kwocie giełdowej za ustaloną miarę wagową.

Srebro inwestycyjne


Najbardziej popularny srebrzysty metal, to silver 925 najczęściej używane do wyrobu biżuterii. Z punktu widzenia inwestycyjnego nie ma ono zbyt dużego zastosowania. Gdy chodzi o to konkretne ten kruszec, cena jego ma znaczenie dla wielu osób, szczególnie dla tych, którzy chcą sprzedać i spieniężyć posiadane wyroby z tego metalu, wśród których najpopularniejsze to różnego rodzaju biżuteria, sztućce oraz przedmioty zawierające sporą ilość tego najpopularniejszego ze szlachetnych kruszców. Cena skupu ag 925 to cenna informacja, gdyż jest często szukana w internecie. I nie chodzi tu o kilogramy czy uncje. Popularna miara wagowa metali szlachetnych w naszym kraju jest poziom niżej. Cena srebra w skupie za gram to wartość, którą żyje całkiem spora grupa naszych obywateli. Przynajmniej tak wynika ze statystyk wyszukiwania w sieci. Można w uproszczeniu powiedzieć, że tak naprawdę dla wielu osób istotna jest cena srebrnego złomu. I choć powszechnie przyjęte jest podawanie wartości wagowej metali szlachetnych w uncjach trojańskich, to dla wielu gram srebra i cena tego grama to najważniejsza podstawa.

Ile kosztuje gram srebra? Wystarczy zerknąć do aktualnych notowań i podawaną wartość w uncjach zamienić na gramy. Najczęściej też trzeba przeliczyć z dolarów na złotówki, ale to chyba nie jest wielki problem. Więc ile kosztuje srebro? Dawniej to może i był problem, ale dzisiaj w internecie można bez problemu znaleźć w wielu miejscach podawane notowania srebra i sprawdzić jego aktualną wartość. Dla wstępnego oszacowania można się posłużyć kursem z poprzednich dni, gdyż ruchy kursu na pewno są, ale w tak małej perspektywie czasowej są one prawie niezauważalne. Należy pamiętać, że takie notowania są dla metalu, gdzie próba srebra wynosi 999,99. Czyli dla metalu w najczestszej z możliwych postaci. Tak więc, inwestowanie zarówno w srebro, jak i w złoto jest dobrym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach.

W związku z tym, że metal ten jest relatywnie tani w porównaniu na przykład ze złotem, i na swój sposób nie doszacowane, szeroko rozumiana sprzedaż srebra kwitnie. Kupują go głównie inwestorzy, którzy czują, że wartość tego metalu skoczy kiedyś ostro w górę. Największym zainteresowaniem u inwestorów cieszą się srebrne monety, zarówno te bulionowe, jak i w mniejszym zakresie te kolekcjonerskie. Srebrne sztabki, szczególnie te cięższe, na przykład kilogramowe też mają sporo nabywców. Wszystkie te wspomniane wyroby bite najczęściej w znanych i renomowanych mennicach na całym świecie można zaliczyć jako srebro inwestycyjne, czy może bardziej precyzyjnie, srebro lokacyjne. Lokacyjne, gdyż jest to głównie lokowanie wolnych środków z dala od systemu bankowego i pieniądza papierowego.

Bulionowe monety ze srebra to jedna z lepszych inwestycji na dzisiejsze czasy. Takie monety to łatwo dostępna i bezpieczna lokata dla każdego. Czasy się zmieniają i sytuacja wokół nas też. Sukcesywnie drukowany pieniądz papierowy traci systematycznie na wartości. Tym samym pieniądz elektroniczny również. Natomiast pieniądz wykonany ze szlachetnego metalu, np. ze srebra, wraca do łask nie tylko inwestorów ale również tych, co do niedawna byli przekonani, że warto mieć lokaty w banku lub kupowali jednostki funduszy inwestycyjnych. Monety wykonane ze srebra na cele inwestycyjne uncjazlota.pl i dla kolekcjonerów mają tę zaletę, że każdy może sobie na nie pozwolić. Uncjową monetę można w tej chwili spokojnie kupić za kwotę mniejszą niż 120 zł. Oczywiście płacenie srebrnymi pieniędzmi na razie nie wchodzi w grę, ale już lokowanie w nie wolnych środków – jak najbardziej. Czy na srebrnych monetach można stracić? Oczywiście, na wszystkim można stracić, jeśli nie mamy elementarnej chociażby wiedzy w co się inwestuje. Z tym, że w dzisiejszych czasach dość trudno będzie stracić na metalach szlachetnych, gdyż to co wyprawiają rządy, permanentnie drukując pieniądze papierowe, prowadzi do sytuacji w której nie łatwo sobie wyobrazić, aby w dłuższej perspektywie wartość metali szlachetnych, w tym srebra, miała spadać. To nie srebro ma coraz wyższą wartość, to pieniądz papierowy jest coraz mniej w cenie. Chyba nie jest żadnym zaskoczeniem, że do inwestowania w cokolwiek należy podchodzić spokojnie i logicznie. Logiczne inwestowanie polega w głównej mierze na zadawaniu pytań. Pytania mają to do siebie, że zmuszają nas do myślenia. Zacznijmy więc od podstawowych pytań: Dlaczego akurat srebro? Dlaczego srebrne monety? Jak szukać srebrnych monet? Gdzie kupować monety ze srebra? Na co zwracać uwagę inwestując w srebrzysty bulion? Ceny srebra – czyli ile wart jest ten kruszec? Co wybrać, monety czy sztabki? Polskie srebrne monety okolicznościowe, emitowane przez Narodowy Bank Polski są w naszym kraju bardzo popularną formą lokowania wolnych środków dla mniej zamożnej grupy obywateli. Monety te najczęściej zawierają 92,5% czystego srebra i w związku z tym znakomicie nadają się na bezpieczną inwestycję. Oprócz tego srebrne monety okolicznościowe posiadają wartość dla kolekcjonerów w zależności od ich nakładu i tematyki. NBP wydaje pojedyncze monety dotyczące konkretnych wydarzeń, ważnych rocznic lub osobistości oraz tematyczne serie numizmatyczne srebrnych monet do których należą np. Poczet Królów i Książąt Polskich czy Historia Jazdy Polskiej. Osobną kategorią są monety upamiętniające pontyfikat Jana Pawła II czy np. seria związana z ważnymi wydarzeniami sportowymi.